logo

01 Ekim 2018

2016’da Memurların Alacağı Arazi Tazminatı Miktarı Ne Kadar Olacak?

Fiilen çalıştıkları yerler esas alınmak suretiyle Devlet memurlarından bazılarına, eğitim durumları ve unvanları itibariyle değişen oranlarda ek özel hizmet tazminatı (arazi tazminatı) da ödenmektedir.
Bu tazminat hangi memurlara ödenir?
Arazi tazminatı olarak da bilinen ek özel hizmet tazminatından, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlardan; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması koşuluyla) Arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil) fiilen çalışan Devlet memurları yararlanabilmektedir.
Faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarımı işleri ise açık çalışma mahalli kapsamında değerlendirilmemekte ve buralardaki çalışmalarından dolayı ilgili memurlara ek özel hizmet tazminatı ödenmemektedir.
Bu tazminatın hesaplanması ve ödenmesi
Bu tazminatın kimlere ödeneceği; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirlerince belirlenmektedir. Ayrıca, bu ödemede ilgililerin kadroları esas alınmaktadır.
Ek özel hizmet tazminatı ödenmesini gerektiren yerlerde fiilen çalışan Teknik Hizmetler Sınıfı personeline, bu yerlerde fiilen görev yaptıkları günler karşılığında, üçer aylık dönemler sonunda hesaplanan tutarda tazminat ödemesi yapılmaktadır.
Bu tazminatın bir günlük ve üç aylık toplam miktarının ne kadar olacağı, “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı”nın belli oranları şeklinde belirlenmiş (Bakanlar Kurulu tarafından) olup, hesaplanacak tazminat tutarı üzerinden ise sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.
Memur maaş katsayısına yapılan zamlar, En Yüksek Devlet Memuru aylığını da artırdığından, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak arazi tazminatı miktarı da artmış olacak.
2016 yılının ilk altı ayında, arazi tazminatının günlük ve üç aylık net miktarları
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları