logo

27 Eylül 2018

4A, 4B, 4C ve 4D Statüleri Nedir? Özlük Hakları Detayları Nelerdir?

Dün kamuoyunda çokça adı geçen 4A, 4B, 4C ve 4D statüleri nedir? Sizlere bu statüler hakkında kısa ve net bilgiler veriyoruz.

Dün yapılan açıklamalar ile birlikte taşeron işçilere kadro verileceği, mevsimlik işçilerin çalışma gün sayısının artacağı ve 4C ile çalışan personellerin ise 4B’ye geçeceği belirtildi. Bu haberlerin çoğalması üzerine İşin Olsa ekimize çok sayıda 4A, 4B, 4C ve 4D hakkında soru soruldu.

Bizlerde İşin Olsa ekibi olarak soru soran değerli adaylarımıza 4A, 4B, 4C ve 4D satatüleri nedir özel içeriğini ürettik. Buna göre ilgili haberimizde 4A, 4B, 4C ve 4D statülerinin ne olduğu, haklarının neler olduğu gibi pek çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

HANGİ STATÜ NE ANLAMA GELİYOR?

4A – Memurları
4B – Sözleşmeli personeller
4C – Geçici personeller
4D – İşçiler

Yukarıda hangi statünün ne anlama geldiğini görerek sizlerde hangi statüde istihdam ettiğiniz tespit edebilirsiniz. Peki hangi statüde ne gibi haklar mevcuttur.

ÖZLÜK HAKLARI

4A – Bu statüde istihdam etmekte olan memurlar 657 sayılı kanunda yer almakta olan hükümlere tabiidir.
4B – Sözleşmeli personellerin özlük haklarının 657 sayılı kanunda olduğunu söyleyen pek çok kişi bulunuyor fakat bu yanlış bir durum olmak ile beraber 4B personellerinin özlük hakları 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yer alıyor.
4C – Bu statüde çalışan geçici personellerin özlük hakları 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile düzenlenmiştir.
4D – Geçici işçilerin özlük hakları ise 4857 sayılı İş Kanunu aracılığı ile düzenlenmiştir.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları