logo

01 Ekim 2018

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Değişiyor! Memurlukta Yeni Düzenleme

Hükümet 657 sayılı devlet memurları kanununu değiştirmek için muhalefet ile görüşmeye başladı. Memur alımları ve memurlukta yeni düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

657 sayılı devlet memurları kanunu 50 yıllık süre zarfında her hangi bir değişikliğe uğramamıştır. Bazı maddelerde ufak değişiklikler yapılarak resmi gazetede ilanlar yayınlanmış olup köklü değişiklik yapılması bundan önce ki dönemlerde düşünülmemiştir. 15 Temmuz 2016 akşamında Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin askeri darbe girişiminde bulunulması üzerine hükümet harekete geçti. Yurt genelinde 70 binden fazla kili açığa alınırken soruşturmalar devam ediliyor. Buna göre FETÖ/PDY operasyonları kapsamında 657 sayılı devlet memurları kanununda da değişikliklerin yapılması öngörülmektedir.

657 Kanununda Köklü Değişiklik Yapılacak

Hükümet yaptığı görüşmeler sonucunda 657 sayılı devlet kanunları maddesinde köklü değişikliklerin yapılması gerektiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu hakkında yorumlar yaparak bu değişikliklerin uygun olduğu talimatını verdi. Hükümet ile muhalefet partileri arasında yapılacak görüşmeler olumlu yönde çıkarsa memur kanununda düzenlemeler yapılacak.

Neler Değişecek?

  • Memurlar meslekten kolay ihraç edilecek
  • Meslekten ihraç edilenlerin yargıya başvurması olabildiğince engellenecek
  • Memur statüsü kaldırılıp Kamu Personeli statüsü getirilecek
  • Sözleşmeli, daimi, geçici kavramları ortadan kalkacak
  • Maaşlarda değişiklikler yapılabilecek
  • Performansa göre maaş artışı yapılabilecek
  • Kamu Personeli alımlarında sözlü mülakatlar yapılacak

Şuan için 657 sayılı devlet memurları kanunun değişmesi ile yeni gelecek olan yasalar sırası ile belirtilmiştir. Hükümet ile muhalefet arasında yapılan görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı bilinmemekte olup bu maddelerin değişebileceği konusunda da bazı yorumlar yapılmaktadır.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları