logo

26 Eylül 2018

Bireysel Emeklilikte Yeni Dönem Başlıyor

2016 yılına girmemiz ile birlikte bireysel emeklilik sisteminde yapılan yeni bir düzenleme ile yıllardır eleştirilmekte olan kesinti oranları düşürüldü. Geçen yıl yani 2015’te sisteme girenlerden alınan giriş aidatı, şirket yönetim gideri ve fon işletim gideri adı altında üç farklı kesinti yapılıyordu.

Yeni yıl ile birlikte artık sisteme girenlerden alınan bu kesintilerin oranı düşürüldü.Giriş aidatı, 120 lira ile 700 lira arasında değişiyordu. Artık kesintiler teke inerek bu yük biraz daha azaltılmış oldu.

1 Ocak 2016 tarihi itibari ile artık sisteme girenlerden hiçbir ücret alınmayacak.İlk 5 yıl, yıllık tek bir kesinti yapılacak; bu da, brüt asgari ücretin yüzde 8,5’ini geçmeyecek.5 yıldan sonra asgari ücrete endeksli yıllık kesintiler kalkacak.

Fakat bir kötü haber ise fon kesintileri için. Fon kesintilerinde herhangi bir kesintiye gidilmedi.Hali hazırda yıllık; hazine bonosu ve devlet tahvilinden oluşan fonlarda yüzde 1.09, kıymetli maden fonlarında yüzde 1.91, hisse senedi fonlarından yüzde 2.28 kesinti yapılıyor.

Getirilen yeni düzenleme ile 6’ncı yıldan itibaren başlamak üzere sistemdeki tüm kesintilere de sınırlama getirildi. Buna göre; hem asgari ücretle sınırlı olan kesintiler hem de fon işletim kesintilerinin toplamı; 6’ncı yılda, katılımcının devlet katkısındaki toplam birikiminin yüzde 60’ını geçmeyecek.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları