logo

01 Ekim 2018

Doğum Yardımı 657’ye Göre Ödenmemelidir

15 Mayıs 2015’ten itibaren doğum yapan herkese doğum yardımıgetirilmişti ve 657 Devlet Memurları Kanunu’na göre ödenen doğum yardımı kaldırılmıştı ancak bazı il ve ilçelerde 657’ye göre doğum yardımının halen ödendiğine dair bilgiler gelmektedir.

 
15 Mayıs 2015’ten İtibaren Doğum Yardımları Ödeniyor
Doğum Yardımı,  633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek dördüncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştı. Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında doğum yardımı yapılıyor. Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılıyor. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılmaktadır.
657’nin 207. Maddesi Yürürlükten Kaldırıldı 
Yeni düzenlemeyle her doğum yapan Türk vatandaşına doğum yardımı yapıldığı için 657 sayılı Kanun’un doğum yardımı ödeneğini düzenleyen 207’nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Daha önce kamu personellerine 198 TL doğum yardımı ödeneği veriliyordu 633 sayılı kanunla memurlara ödenen doğum yardımı iptal edilmiş oldu.

 

ÖZETLE; 657’nin 207. maddesi yürürlükten kaldırılmış olup doğum yardımları 633 sayılı kanuna göre yapılmaktadır yani kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele, doğum yardımı ödeneği veya başka bir ad altında aynı amaçla ilgili mevzuatta öngörülen ödemeler yapılmayacaktır. Bize ulaşan bilgilere göre bazı il ve ilçelerde kamu personellerinin hem Aile Bakanlığı’na hem de kurumlarına başvuru yaparak iki defa doğum yardımı aldığı yönündedir. Konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’nın resmi yazıyla tüm kurumları uyarmasında fayda vardır.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları