logo

10 Ocak 2016

Elektronik sigara nedir nasıl kullanılır

Elektronik sigara, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyen tiryakiler için üretilmiş pil ile çalışan ve sigaradan daha yoğun duman oluşumu sağlayan elektronik bir cihazdır.

Çalışma mantığı, e-sigara’nın ucuna takılan pil ile çalışan cihaz, bu enerji sayesinde içine eklenen likiti ısıtır ve buharlaştırır, bu likiti sağlayan ise kartuştur. Bir nevi nargile gibi.. Ancak farkı küçük olması ve buharlaştırma işlevinin nargilede ki gibi köz ile değil, pil ile yapılmasıdır.

Pil, genel olarak 510/ego standartlarında ve çeşitli adaptörlerle uyumlu olabilmektedir. 650mAh ile 1000mAh amper gücüne sahip çeşitleri bulunur. 3.3 ile 6 volt arasında değişken piller mevcuttur. Atomizer, pilden aldığı enerjiyle likiti ısıtıp buharlaştırma görevine sahiptir. 2.0 – 2.4 ohm arası dirençler genelde kullanılan tipik türüdür. Daha düşük dirençlerde kullanım, yüksek voltajlarda atomizerin kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.

Elektronik sigara

Kartuş, yaygın kullanımlı Ego serisinde kullanılır. Ego-T sisteminde atomizer üst gövde birleşik olduğundan bunlar ayrılmaz ve değiştirilmesi gereken durumda komple değişim yapılmalıdır. Ego-C de durum farklıdır. Burada parçalar ayrıdır, bozulması halinde tümden değiştirmek gerekmez, tek olarak parça tedarik edilebilir.

Sigarayı bırakma yöntemlerine bağlı alternatifler arasına eklenen Elektronik Sigara zararları bilinmeksizin iyi bir yöntem olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak normal sigara içiminin verdiği zarar ile eşit ölçüde zarara sebep olmaktadır.

Konuşulduğu gibi masumiyet barındırmayan elektronik sigaranın zararları ve içerisindeki kansorejen maddeler uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Elektronik sigaranın en çok kullanıldığı ülke İngiltere olarak bilinmektedir. Ülkemizde de her geçen gün tüketici talebi hızla artış göstermektedir.

Yapılan anket çalışmalarında Elektronik sigaranın tercih ediliş sebebinin fiyat açısından uygun oluşu ve sigaradan daha az zarar verdiği söylentileri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kül izmarit ve kokusunun olmayışı da Elektronik sigarayı tercih sebebi yapmaktadır.

Elektronik Sigaranın artıları nelerdir?

• Elektronik Sigara Sigaradaki gibi zararlı kanserojen maddeler içermez.
• Karbonmonoksit benzeri zararlı maddeler yaymaz.
• Psikolojik olarak sigara alışkanlığından sizi uzak tutar.
• Ateşli yada köz gibi durumlar olmadığından yangın riski yoktur.
• Cepte taşınabilir özelliği ve kalem şekli ile hem portatif hem şık durur.
• Pasif içiciler, yani çevrenizdeki insanlar için zararlı etkileri sigara gibi değildir.

Elektronik sigaranın eksileri yada zararları nelerdir?

• Düzgün kullanılmadığı ve gerekli temizlik ve bakımı yapılmadığında size zarar verebilir.
• Sağlık Bakanlığı tarafından kanserojen etkisi kanıtlanmış bir ürün olduğu belirtilmektedir
• Bilinçsiz kullanımı ve aşırı nikotin tüketimi insan vücudu için zararlı etkilere neden olabilir.
• Yüksek nikotinle başlanıp 0 mg ‘a kadar düşürülmesi gerekir kural olarak. Buna uyulmaması, kullanım amacından çıkılmasına yol açıp asıl amacını yerine getirmemesine neden olur ve zararlı etkenlere sebep olabilir.

Kaynak: http://elektroniksigara.nedir.com/#ixzz3wsNQz99i

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları