logo

01 Ekim 2018

Emekli Maaşına ve Asgari Ücrete Zam Ne Zaman Gelecek?

Daha fazla emeklilik maaşı ve ikramiye alma düşüncesiyle bazı memurlar emekli olmayı düşünmemektedir. Peki bu durum emeklilik haklarına nasıl yansıyor? İşte detaylar…

Emekli aylığı almaya hak kazanan Devlet memurları, daha yüksek emekli maaşı ve  emekli ikramiyesi alma düşüncesiyle de emekli olmayı erteleyebilmektedirler.
Hizmet süresi şartı ile yaş şartını doldurup emekli aylığı almaya hak kazanan Devlet memurlarının, 25 yıllık hizmetleri sonrasında çalışarak geçirecekleri süreler, alacakları emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin miktarını da artırmaktadır.
Emekli aylığı almaya hak kazanan Devlet memurlarının 25 hizmet yılından sonraki hizmet sürelerinin (ek göstergesi olmayanların 27 yıldan sonraki hizmet sürelerinin) her 1 yılının, emeklilik haklarını nasıl etkileyeceği konusunda bilgi olması bakımından hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.
Çalışmamızda, 2016 yılının ilk altı ayında geçerli olacak katsayılara ve emekli keseneğine esas derece/kademesi 1/4 olan yükseköğrenim mezunu Devlet memurlarına göre hesaplama yapılmıştır.
Fazla çalışılan her 1 yıllık sürenin emeklilik haklarına etkisi (2016 yılı ilk ayı için)

Not:
-Hesaplamalar, 2016 yılı ilk altı ayında geçerli olacak aylık katsayısına göre yapılmıştır. 2015 yılsonu enflasyon rakamlarına göre ilave maaş zammı yapılması durumunda sonuçlar değişebilecektir.
-Hesaplamalar,30/9/2008 sonrasında işe giren Devlet memurlarından yükseköğrenim mezunu olanlara ilişkindir.
-Tabloda ek göstergesi “0” olarak gösterilenlerin; 25 yıldan sonra 1 yıl fazla çalışmaları emekli aylıklarında değişiklik yapmayacak, 2 yıl fazla çalışmaları emekli aylıklarını 9 TL artıracak, 3 yıl ve ha fazla çalışmalarda ise her yıl için emekli aylığı 21 TL artacaktır. Bu personelin emekli ikramiyesi ise 25 hizmet yılından sonraki her fazla çalışma yılı karşılığında 2.015 TL artacaktır.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları