logo

01 Ekim 2018

Emekli Maaşları Düşecek mi Artacak mı

Emekli maaşlarında son durum ne olacak? Emekli maaşları düşecek mi artacak mı?

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte emekliler üzerinden oy devşirme girişimlerinde de bir artış başladı. Bu girişimler içinde öne çıkan ise emekli aylıklarının AK Parti hükümeti döneminde düşürüldüğü yalanı. Oysa yasal gerçekler bu yalanların yatsıya bile kalmadan ortaya çıktığını bizlere gösteriyor. İsterseniz emekli aylıklarının hangi dönemden itibaren düşmeye başladığının bir analizini yapalım.

1999 yılı Ağustos ayında Anasol-M hükümetine mensup milletvekillerinin oyları ile TBMM’de kabul edilen 4447 sayılı Kanun, 8 Eylül 1999 tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik için belirli bir yaşı tamamlama şartını getirmiştir. Yani emeklilikte kademeli artan bir yaş şartı getirilmiştir. Aynı yasa kademeli emeklilik yaşı artışı yanında emekli aylık hesaplama yöntemini de değiştirmiştir. Ancak emekli aylığı hesaplama yöntem değişikliği 1 Ocak 2000 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İlgilenenler, 506 sayılı Kanunun 61 inci maddesini inceleyebilir.

 

2000 yılında başlayan değişiklik öncesi kural olarak düşükten prim ödeyen yüksekten prim ödeyene göre nispeten daha yüksek emekli maaşı almakta iken değişiklik sonrası 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren düşükten prim ödeyene düşük, yüksekten prim ödeyene yüksek emekli maaşı bağlanması dönemi başlamıştır.

 

Bilgi olması açısından şu veriyi sizle paylaşmak istiyorum. En düşükten 3600 prim ödeyerek emekli olan sigortalının 2000-Ocak ayı maaşı 84,28 TL, 9800 gün en yüksekten prim ödeyerek emekli olanın maaşı ise 135 TL idi. Bu tutarları 2000-Ocak dönemindeki asgari ücretle mukayese ettiğimizde en düşük maaş asgari ücretin brüt tutarının yüzde 76’sı,  9800 gün üzerinden en yüksekten prim ödeyenin maaşı ise yüzde 122’sidir. Dolayısıyla 2000 yılı öncesi için en düşük maaşla en yüksek maaş arasındaki fark yaklaşık olarak yüzde 60 seviyesindedir.

 

EMEKLİ MAAŞLARI 2000 YILINDA DÜŞMEYE BAŞLADI 

 

2000 Yılından itibaren geçerli olan yeni aylık hesaplama sistemindeki değişiklik nedeniyle düşükten prim ödeyenler açısından düşük, yüksekten prim ödeyenler açısından ise yüksek maaş bağlanır oldu. 5510 sayılı Reform Yasasının yürürlüğe girmesinden önce yani 30 Eylül 2008 tarihi itibariyle emekli olmuş kişilerin en düşük primden 3600 gün ve en yüksek primden 9800 gün üzerinden bağlanan maaş miktarları, düşük 575 TL, yüksek ise 1.602 TL oldu.

 

Bu sonuçla en düşük maaşla en yüksek maaş arasındaki makas yüzde 278 seviyesine yükseldi. Dikkat edilirse, emekli maaşının düşmesi uzun bir zamana yayıldığı için bu değişim emekliler tarafından hemen fark edilemedi. Bu değişikliği hala fark edemeyenler de var. Bu nedenle birçok kişi emekli maaşlarındaki düşüşün 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunla başladığını zannediyor.

 

1 Ekim 2008 yılında yürürlüğe giren yeni 5510 sayılı Kanunla gerek aylık bağlama oranının daha aşağı çekilmesi gerekse daha önce güncelleme katsayısı olarak enflasyon oranı ile büyüme hızı çarpımı kullanılmakta iken bunun yerine enflasyon oranı ile büyüme hızının yüzde 30’unun alınması emekli maaş seviyelerini biraz daha aşağıya çekmiştir. Bu düşük erken hissedilmiş, asgariden prim ödeyenler açısından ödenen ilave her 30 günlük prim, maaşı yükseltme bir yana o yılın ekonomik parametrelerine göre 1,50-2 TL civarında arasında aşağı çekmiştir.

 

Hiç kimsenin doğru bulmadığı yeni aylık bağlama yönteminin hatalı oluşu AK Parti Hükümeti tarafından da fark edilmiş ve bu husus Eylem Planına alınarak emekli maaşlarının düşmesini önlemeye yönelik çalışma başlatılmıştır. Hatta AK Parti hükümeti bu olumsuzluğu giderme adına 2010 ve 2011 yıllarında emeklilerin maaşına seyyanen 60 TL zam yaptığı gibi son olarak emekli maaşı 1.000 TL’nin altında olan emeklilere seyyanen 100 TL zam yapmış, maaşı 1.000 ile 1.099 TL arasında kalan emeklinin maaşını da 1.100 TL olarak belirlemiştir.

 

Özellikle vurgulamak isterim ki, emekli maaşlarındaki düşüş yeni değildir ve 2000 yılında Anasol-M hükümetinin desteğiyle çıkan yasa sonrasında başlamıştır. Kurbağanın su dolu kazana atılarak kazanın yavaş yavaş ısıtılması misali emekli maaşlarındaki düşüşün anlaşılması da zaman almıştır.

 

MAAŞI BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ UNSUR PRİM ÖDENEN DÖNEMDİR. 

 

Belirtmeliyiz ki; emekli maaşlarında belirleyici olan parametrelerden belki de en önemlisi primin ödendiği dönemdir. Eski dönemlerde ne kadar daha çok prim ödenmiş ise emekli maaşı da o nispette yüksek olmaktadır. 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren düşükten ödenen primler emekli maaşlarını her ne kadar düşürse ve bu düşüş 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren daha belirgin hale gelmiş olsa da bağlanan emekli maaşları emekliden oy devşirme peşinde olanların iddia ettiği seviyelerde değildir. Okurlarımıza doğru bilgi verme adına prim ödeme dönemlerini dikkate alınarak düşükten prim ödeyen sigortalılar açısından bağlanabilecek en düşük SSK emekli aylıklarını vergi iade dahil olmak üzere sizlere sunmak istiyorum.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları