logo

01 Ekim 2018

Emekli Memurlara Yılbaşında 100 TL Zam Yapılacak Mı?

2016 yılı başından itibaren emekli aylıklarına yapılacak zamdan ayrı olarak 100 TL seyyanen zam yapılacağı haberleri, Emekli Sandığı emeklilerinde de beklenti yaratıyor. Ancak, söz konusu 100 TL’lik zammın sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılması düşünülüyor.
Emekli maaşlarına yılbaşından geçerli olarak 100 TL ilave zam yapılacağı yönünde 1 Kasım seçimleri öncesi verilen vaat, seçim sonrası bütün emeklilerde seyyanen zam beklentisi yarattı. Konuya ilişkin bazı haberlerde 100 TL’lik zammın bütün emekliler için yapılacağı bilgileri yer alsa da, Hükümet bu zammı sadece SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapmayı düşünüyor.
100 TL seyyanen zam verilmesine ilişkin düzenleme henüz yapılmamış olmakla birlikte, bu düzenlemenin Emekli Sandığı emeklilerini kapsaması beklenmiyor. Zira, Bakanlar Kurulu tarafından yapılan düzenlemeyle 1 Eylül 2015 tarihinden geçerli olacak şekilde Emekli Sandığı emeklilerine 100 TL maaş zammı yapılması sağlanmıştı.
Memur emeklileri ne kadar zam alacak?
Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri gereği, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yılın ilk altı ayı için maaş katsayıları %6 oranında artacak. Buna göre, memur emeklilerinin maaşları da %6 oranında artmış olacak.
Öte yandan, 2015 yılsonu (12 aylık) enflasyon oranının %7,90’ın üzerinde gerçekleşmesi durumunda, fazla çıkan miktar maaşlara ilave zam olarak yansıtılacak. Yılın ilk 10 aylık döneminde enflasyon artış oranının %7,86 olarak gerçekleşmiş olmasından dolayı, yılsonunda enflasyon farkı zammı yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları