logo

09 Kasım 2015

Göktaşı düştü, Bingöl’de o köy zengin oldu!

1150671_620x410Bingöl’ün Sarıçayır Köyü’ne düşen göktaşı parçaları köylüleri zengin etti. Köylüler, 2 Eylül’de düşen göktaşı parçalarını yurtdışındaki meraklılarına sattı

Sarıçayır Köyü’nde göktaşı parçalarının “Bedeli yüksek fiyata alınacak” söylentileri üzerine köylüler, çevrede buldukları göktaşlarını toplamaya başladı ve kârlı çıktılar.

 

Bu taşların gramı 60 dolara kadar satıldı. Ruslar 15 dolardan 60 dolara kadar satın aldılar. Almanlar da taş için buraya geldiler.

 

Geçen hafta sadece 200 bin dolar döviz bıraktılar. İnşallah bu taştan herkes bulur. Gariban insanlar hep arıyor. Onların daha çok ihtiyacı var” dedi.

 

‘KÖYÜMÜZE TURİST AKACAK’
Göktaşı sayesinde köylerinin ünlendiğini söyleyen Mehmet Nezir Ergün, internet üzerinden göktaşı parçası için arayanların olduğunu söyledi ve ekledi:

 

“Amerikalı yetkililer ve koleksiyoncular bile takip ediyor. Danimarka’da irtibatlı olduğumuz insanlar var.” Ergün köylerine turist akacağına inanıyor.

 

‘KAMYONLARLA GELİYORLAR’
Çevre illerden kamyonlarla insanların geldiğini ve alanda taş aradıklarını belirten Ergün, “Taşlar 1 gram ile bir buçuk kilogram arasında değişiyor. Şu ana kadar en büyüğü 1470 gram taş bulduk.

 

Taşın değerli olduğunu anladıktan sonra alıcıları da çoğaldı. Çevre illerden de yoğun talep var. Gece gündüz demeden taş arıyorlar” diye konuştu.

 

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları