logo

16 Mayıs 2018

İran’ın 200 adet Boeing ve Airbus siparişi tehlikede

 

İran’ın 200 adet Boeing ve Airbus siparişi tehlikede

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden ve güçlendirilerek uygulanacağını açıklaması piyasaların sıra ticari anlaşmaları da etkileyecek. 2016 yılında İran’a ihracat lisansı alan Boeing ve Airbus’ın İran merkezli hava yolu şirketlerinden aldığı 40 milyar dolar değerindeki 200 adet uçak siparişi iptalin eşiğinde
ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkma kararıyla piyasalar hareketli saatler yaşarken, Donald Trump tarafından alınan karar havacılık sektöründe de bomba etkisi yarattı.

İran’a yönelik yaptırımların güçlendirilerek uygulanmaya başlanması ABD merkezli Boeing ve Fransız Airbus şirketlerinin İran’dan aldığı 200 adetten oluşan siparişleri de etkileyecek.
90 İLA 180 GÜN ARASI SÜRE VERİLDİ

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi, ticari ambargonun kaldırılmasınıın ardından İran ile 40 milyar dolarlık uçak satış anlaşmaları yapmıştı. Ambargo dolayısıyla İranlı hava yolu şirketleri eskiyen uçaklarını hemen yenileme yoluna gitmiş ve başkent Tahran’ı yeni bir hub haline getirerek bölgenin havacılık devleri Dubai ve Katar ile rekabet yoluna girmişti.

ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin ise dün gazetecilere yaptığı açıklamada Boeing ve Airbus’ın İran’a ihracat lisanslarının kaldırılacağını söyledi. Trump, mevcut kontratların iptali için şirketlere 90 ila 180 gün arasında süre verdi.
95 UÇAK TESLİMATI İPTAL EDİLEBİLİR

Fransa merkezli Airbus ise jetlerdeki parçaların yüzde 10’luk diliminin United Technologies, Rockwell Collins ve General Electric gibi ABD menşeli firmalardan tedarik ettiği için karara dolaylı yoldan tâbi oluyor.
Airbus’ın Iran Air Tour ve Zagros Airlines tarafından geçilen ve liste fiyatı 20.8 milyar dolar değerinde siparişi bulunuyor. Bu siparişin 95 adedi henüz teslim edilmedi. Ağustos ayında sivil kullanımına yönelik, Airbus üretimi 45 adet HEMS (Hızır Acil Helikopteri) siparişinin akıbeti ise belli değil.

 

http://www.kanaldhaberler.com/iranin-200-adet-boeing-ve-airbus-siparisi-tehlikede/

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları