logo

01 Ekim 2018

İşte Asgari Ücretin Son 10 Yılda ki Değişimi

Gündemde şu an asgari ücretin 1300 tl olacağı iddiası var. Peki asgari ücret son 10 yılda ne kadar arttı? İşte asgari ücretin 10 yıllık değişim tablosu…

2016 yılında uygulanacak Asgari Ücret miktarı konusunda, bu yıl 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde siyasi partiler tarafından çeşitli vaatlerde bulunulurken, gelinen aşamada Asgari Ücretin 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak net 1300 TL olacağı yönünde beklenti oluşmuş durumda.
İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret şeklinde nitelendirilen asgari ücreti; işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.
2016 yılında uygulanacak asgari ücret rakamları da, Aralık ayı içerisinde toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek.
Asgari ücretin, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olacak rakamı, asgari geçim indirimi miktarlarında da artışa neden olacağından, tüm çalışanların net ücreti de artacak.
Seçim vaatleri ve 1 Ocak 2016 tarihinde geçerli olacak asgari ücret rakamları konusunda değerlendirmeler yapılabilmesine imkan vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak asgari ücretin son 10 yılda nasıl değiştiğine aşağıdaki tabloda yer verdik.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Asgari Ücret rakamını “BRÜT” olarak belirlendiğinden, “NET” Asgari Ücret rakamı çalışanların yararlandığı asgari geçim indirimi tutarına (eş ve çocuk durumuna) göre farklı olmaktadır. Aşağıdaki tabloda, Net Asgari Ücret rakamları belirlenirken, bekar ve çocuksuz bir çalışanın yararlanacağı asgari geçim indirimi tutarı dahil edilerek hesaplama yapılmıştır..
Son 10 Yıla İlişkin Asgari Ücret Miktarları
(Sadece ilgili yılbaşından geçerli, aylık asgari ücret bilgilerine yer verilecektir)
2006 ve 2007 yıllarına ilişkin asgari ücret rakamlarına, asgari geçim indirimi dahil değildir.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları