logo

01 Ekim 2018

KPSS’siz Memur Alımı Yapan Devlet Kurumları (Tam Liste) KPSS’siz Nasıl Memur Olunur?

Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı bulunmadan memur alımı yapmaya devam eden kamu kurumları hangisidir? Hangi kurumlar KPSS şartı aramıyor.

Ülkemizde her sene on binlerce aday devlet bünyesinde memur olarak istihdam etmeye başlamaktadır. Genel olarak alımlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmakta olup adaylar Merkezi Atamalar ve kurum sınavları ile şans bulmaya çalışmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı zorlu bir süreç olduğu için pek çok aday bu sınavın yapılmasına karşı mesajlar göndermektedir. Peki KPSS girmek istemeyen adaylar memur olabilir mi? Tabi ki memur olabilir. Çünkü KPSS şartı arayan devlet kurumları bulunduğu gibi KPSS’ye girme şartı aramayan devlet kurumları da bulunmaktadır.

KPSS Şartı Aramayan Kurumlar

Cumhurbaşkanlığı,
TBMM Memurlukları,
Başbakanlık
Özelleştirme İdaresi,
AB Bakanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı,
İçişleri Bakanlığı (Bazı Pozisyonlar)
Genelkurmay Başkanlığı
Başbakanlık Basın Müşavirliği,
Bakan Yardımcılıkları,
Toplu Konut İdaresi,
Savunma Sanayi Müsteşarlığı,

Yukarıda belirtilmiş olan kamu kurumları kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere memur alımı yapmaya devam etmektedir. Alınan memurlar boş pozisyonlara göre değerlendirmekte ve uygun kadrolara yerleştirilmekte olup bu kadrolar yerleşmek isteyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavına girmese de her hangi bir kayıp yaşamamaktadır. Bu kurumlarda memur olmak isteyenler KPSS’ye girmeden daimi ya da sözleşmeli statüsünde devlet memuru olabilir.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları