logo

10 Eylül 2016

Kurbanda beslenme uyarıları

Dr. Ceyhan, az yağlı veya yağsız etlerin aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Muğla İl Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, Kurban Bayramı öncesinde beslenme konusunda uyarılarda bulundu. Etlerin sindirimi zor besinler olduğuna dikkati çeken Dr. Ceyhan, yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açtığını, bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişilerin kurban etlerini buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmeleri gerektiğini belirtti.

Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Ceyhan, “Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeğinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Kurban Bayramı’nın geleneksel yemeği kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık en az 15 santimetre, eti yakmayacak ve ‘kömürleşme’ sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli ‘kanserojen maddelerin’ oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 derecede olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır.”

Dr. Ceyhan, kavurma ve kırmızı etin öğle öğününde tüketilmesi gerektiğini, akşam öğününde ise sindirimi kolay olan sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Etiketler: » »
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları