logo

26 Eylül 2018

Memurlar Kaç Gün Babalık İzni Kullanabilir ?

Memurlar kaç gün babalık izni kullanabilirler ? Memurların babalık iznine çıkmaları için şartlar nelerdir ? Sorularına bizler kpsscafe.com.tr olarak cevap veriyoruz.

Memurlarda babalık izninin kaç gün olduğunu öğrenmek için öncelik olarak 657 sayılı Devlet Memurları kanununa bakmamız gerekiyor. Memurların babalık izinleri de 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda mazeret izinleri bölümünde yer alıyor.

İlgili kanunun 104. maddesinde bu sorunun cevabını bulabiliriz. Bu madde memurun eşi doğum yaptığında memur eğer isterse 10 gün babalık izni kullanabilir şeklindedir.

Ayrıca memurun kendisi yada memurun çocuğu evleneceği zaman memura 7 gün izin daha veriliyor. Memurun anne babası veya kardeşinin ölümü durumunda veya eşinin annesi babası yada kardeşinin ölümü durumunda memura 7 gün ölüm izni verilebiliyor.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları