logo

01 Ekim 2018

Memurların yeni hükümetten talepleri Başbakan’a sunuldu

Toplantıda konuşan Ali Yalçın Memur-Sen’in talep ve önerilerini anlatarak istihdam, yeni anayasa, kamu görevlilerine grev ve siyaset hakkı, kılık kıyafet yasaklarının kaldırılması, sendikal örgütlenme hakkının genişletilmesi, taşeron uygulamasının sonlandırılması, yargı reformu, kamuda iş güvenceli istihdam, gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 4/C ve 4/B’lilerin kadroya geçirilmesi, fiili hizmet zammı, ek göstergeler, ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması ve disiplin cezalarının affı gibi talepleri sıraladı, çalışma hayatının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İletilen talepler ışığında değerlendirmeler yapılarak memurların özlük hakları ve diğer meselelerde atılacak adımlar belirlenecek

Taşerona kadro için Bakanlar Kurulu son kararı verecek

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda yapılacak düzenlemeyle asıl işi yapanlar kadroya alınacak. Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sendikalarla ortak çalışması neticesinde hazırlanan taslak çalışma tamamlandı. Çalışmaya son halini Bakanlar Kurulu verecek ve hangi işlerin asıl iş hangi işlerin yardımcı iş olduğu belirlenerek taşeron işçiye kadro konusunda somut adım atılmış olacak.

Çalıştığı kadroda asıl işi yapanlar kadroya geçirilecek. yardımcı işte çalışan taşeron işçilerin ise maaşlarında ve diğer haklarında iyileştirmeler yapılarak kadrolu çalışanla aynı haklara sahip olmasına özen gösterilcek.

İş Dünyası ve Çalışma Hayatı Temsilcileriyle yapılan toplantıda memurların talepleri doğrultusunda hazırlanan “63. Hükümetten Beklentiler ve Hükümet Programına Öneriler” raporu Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunuldu.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları