logo

01 Ekim 2018

Memurların Yıllık İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Memurların Yıllık izni kaç gün, Memurlar yıllık izinlerini nasıl kullanırlar, öğretmenlerde yıllık izin, şua izni, memurlar 10 yıla kadar kaç gün izin kullanır gibi sorulara yanıt arıyoruz.
MEMURLARIN YILLIK İZNİ KAÇ GÜN
Memurların yıllık izni 657 Devlet Memurları Kanununun 102’nci maddesinde açıklanmıştır. Memurlar yıllık izinleri bir yıl ile on yıl arasında 20 gün olarak kullanırlar. Bu süreye 10 yılda dâhil edilmiştir.

Eğer Memur 10 yılı doldurmuşsa yıllık izni 20 günden 30 güne çıkar.  Zorunlu bazı durumların olması durumunda senelik izinlerin bu süreleri için gidiş ve dönüş için en fazla ikişer gün eklenir.

MEMURLAR YILLIK İZİNLERİNİ NASIL KULLANIR
Memurlar yıllık izinlerini kullanırken isterlerse toptan kullanabilecekleri gibi, ihtiyaç durumunda kısım kısımda kullanabilirler. Lakin senelik izni kullanmak amirin uygun bulacağı zamanları kapsamaktadır. İçinde olunan yıl ve bir önceki yılın yıllık izinleri birleştirilebilirken, önceki yılların yıllık izinleri kullanılamaz. Bugün 6 Aralık 2015 ve şöyle örnek verelim.

10 yılını doldurmuş olan bir memur 2014 yılında 30 gün olan yıllık iznini kullanmamış olsun. 2015 yılından da 30 gün yıllık hak edişi söz konusu ve toplam 60 gün yıllık izne sahip. On yılını dolduran bu memur eğer 2016 yılında, yıllık iznini kullanmamış olursa 2014 yılına ait olan yıllık izin yanacaktır.

2016 yılına ait ise 30 gün daha hak edecektir. Eğer bu memur 7 Aralık 2015 pazartesi günü yıllık izne ayrılsa 2014 yıllık izninden 25 gün izin kullanabilecektir.

ÖĞRETMENLERİN YILLIK İZNİ
Öğretmenlerin de yıllık izni 657 sayılı kanun kapsamındadır. Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
ŞUA İZNİ
Görevleri sırasında radyoaktif ışınlara maruz kalan memura her sene 1 yıl senelik izni dışında 1 ay sağlık izni verilir. Örnek olarak röntgen çekiminde çalışan radyoloji teknisyenlerini verebiliriz. Her yıl 1 ay şua izni kullanırlar.
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları