logo

09 Mayıs 2018

Tekrar dönmesi gereken bir icat! 5 tekerli arabaya ne oldu?

1950’li yıllarda henüz yeterli sayıda araba modeli yokken, Cadillac firması sürücüler için yeni bir park etme sistemi geliştirdi. 5 tekerlekli araba dünyadaki ilk park sistemi olarak tarihe geçti!
Arabaların geçmişi, bütün çağların en önemli mekanik icadı olan tekerleğin geçmişine kadar uzanıyor. İlk tekerleğin günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce, atlı arabaların ise milattan önce 2000’li yıllarda kullanıldığı biliniyor.

Makine gücü ile çalışan ilk arabaların geçmişi ise 1600’lü yıllara dayanıyor. Newton’ın tasarladığı buharlı makine ile çalışan arabaya, atsız olması nedeniyle “Kendi kendine gider ” anlamına gelen “otomobil” ismi verilmişti.

Öte yandan tarih boyunca tasarlanan araçların çoğu 4 tekerlekli olarak karşımıza çıkıyor. 1950’li yıllarda üretilen bu araç ise alışılmışın dışındaki özelliğiyle dikkat çekiyor.

Cadillac markasının 1950 yıllarında tasarladığı tahmin edilen bu aracın arkasından beşinci bir tekerlek çıkıyor.
Beşinci tekerlek aracın, en dar alanlara bile kolayca park edilmesini sağlıyor.Arka iki tekerleklerin bloke edilmesiyle beşinci tekerlek aşağı iniyor ve tek hamlede araba park ediliyor.

Cadillac projesinin ABD’li Brooks Walker tarafından geliştirildiği düşünülüyor.Park etmeyi oldukça kolaylaştıran bu sistemin neden günümüze ulaşmadığı ise tam olarak bilinmiyor.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları