logo

06 Şubat 2016

Trüf mantarı

truf_mantariMantarlar her birey tarafından sevilen, sevilerek tüketilen, besleyici ve lezzetli yiyeceklerdir; ancak mantarların pek çok çeşidi vardır. Örneğin pek çok birey daha önce trüf mantarı diye bir kavram duymamıştır. Peki nedir bu dünyaca ünlü trüf mantarı ve diğer mantarlardan farkı nedir?

Bu mantar, ağırlıklı olarak Fransa, İspanya ve İtalya ülkelerinde yetişmektedir. Dünyanın mantar ihtiyacının %50’sini Fransa karşılamaktadır (trüf cinsinden). Bu mantarın da kendi içinde oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Ancak özellikle siyah trüf mantarı oldukça lezzetli ve değerli bir mantar olarak İtalyan mutfağının vazgeçilmez öğesi haline gelmiştir. Bu mantar, siyah görüntüsü sayesinde elmasa benzediği için ve değerli bir mantar türü olduğu için, kişiler tarafından kara elmas olarak anılmaktadır. Gerçekten görüntüsü de değerli bir taşı andırmaktadır.

Bu mantarlar özellikle meşe ve kestane ağaçları olmak üzere, ağaçların diplerinde, toprağın altında yetişmektedirler. Ağaçlara yakın ve toprağın altında daha sık yetişmelerinin sebebi ise ağaçların köklerinden beslenmeleri ve ihtiyacı olan besinleri karşılamalarıdır. Uygun nem ve sıcaklık ile kolaylıkla yetişebilir; ancak dünya genelinde bu dengeyi sağlamak zor olduğundan her bölgede aynı kalitede yetişmemektedir. Bu mantar türü ile eşsiz yemekler yapılabilir. Hem lezzetli, hem de yüksek besin değerlerine sahip trüf mantarını yemeklerde kullanmak sofranıza farklılık katacaktır.

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları