logo

26 Eylül 2018

Yarım Gün Çalışanlar Bu Parayı Ödemezseniz Geç Emekli Olacaksınız

İşçi ve memurlar çocukaları okula başlayana kadar yarım gün çalışarak yarım gğn maaşı alacaklar. Yarım gün çalışanlar emekli olma zamanları geldiğinde 14 bin Türk Lirası ödemeleri gerekecek. Ödemeler yapılmadığı sürece emeklilik zamanları geç olacak.

Ayrıca olarak geç emekli olmanın yanında düşük emekli maaşı alcaklar. Düşük emekli aylığı ve geç emeklilik yaşamak istemeyen işçi ve memurlar emeklilik primlerini kendi ceplerinden ödemek zorunda kalacaklar.

Asgari ücret ile çalışan işçiler bile 14 bin 452 Türk Lirası kadar bir ödeme yapmaları gerekiyor. Aldıkları maaşları yüksek olanlar ise prim ödemesinde daha fazla tutar ödeme yapmaları gerekiyor.

Doğumdan sonra yarım gün çalışma izni yasa tasarısı şuanda Türkiye Büyük Millet Mecelisinde hala gündemde ve hala görüşmeleri devam ediyor. Bu uygulama gündeme düştüğünden bu yana vatandaşlardan uygulamanın nasıl olacağı hakkında sorular geliyor. Bu soruların yanında ise yarım çalışma iznini kullananların sosyal güvenlik haklarının ne olacağı büyük bir merak konusu.

Kısmi süre çocuk doğduğundan okula başlayana kadar memur ve işçiler yarım gün çalışma izni kullanabilecekler bu çalışma iznini kullananlar geç emekli olacaklar ve emekli aylıkları düşük olacak. Bu olumsuzlukları yaşamak istemeyenler ise belli miktarda para ödeyecekler. En aşağı asgari ücret alanlar 14 bin 452 Türk Lirası ödemesi gerekiyor. Daha fazla maaş alanlar ise daha fazla ödeme yapacaklar.

 

Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları