logo

09 Ocak 2016

Zeytinyağı İçmek Kabızlığa İyi Gelirmi

Zeytinyağı içmek kabızlığa iyi gelir mi, Kabızlık, modern yaşamda sık sık karşımıza çıkan bir durumdur. Genelde hatalı beslenme sonucu olmakla beraber bazende yapısal kökenli oluşabilir. Son yıllarda özellikle stres altında, atıştırmanın artması, kırmızı et başta olmak üzere şarküteri ürünlerinin fazla tüketilmesi; lifli, posalı gıdaların tüketimi azalırken rafine edilmiş beyaz un, beyaz şeker gibi gıdaların tüketiminin artması, hareketliliğin azalması, asitli, şekerli içeceklerin fazla tüketilmesi, yiyeceklerin az çiğnenmesi gibi pek çok nedenden dolayı kabızlıkta ciddi bir artış görülmektedir. Oysa bağırsaklar, vücudun kaba atıklarının depolandığı bir yerdir. Bu biriken toksit atıkların düzenli olarak boşaltılması, vücudun istenmeyen maddelerden temizlenmesi için çok önemlidir.

Kabızlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Kişiden kişiye de değişmektedir. Kimisi günde iki kez tuvalete giderken kimisi günde bir kez yapabilmektedir. İki günde bir kez yapan kişi kabız değildir. Normalin dışına çıktığınızda kabız olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Tanım olarak ise haftada iki veya daha az olması durumda kişi kendisine kabız teşhisi koyabilir. Genellikle çok kolay bir şekilde tedavi edilir. çok daha farklı sorunlarda ise başka tedaviler uygulanabilir.

Zeytinyağı İçmek Kabızlığa İyi Gelirmi
Kabızlığın tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en etkili olanlarından biri de zeytinyağı içmektir. Zeytinyağı içmek kabızlığa çok iyi gelmektedir. Özellikle günde bir kaşık zeytinyağı içmek doktorlar tarafında da önerilmektedir. Zeytinyağı sindirim için çok önemli bir besin kaynağıdır. Yağlar, sanılanın aksine mide de değil bağırsaklarda sindirilir. Zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak, midede bulunduğu sürede sindirim için gereken mide asitlerini azaltmaz. Mide de kısa bir süre kaldıktan sonra bağırsaklarda sindirilir. Buna ek olarak zeytinyağı, sindirim için vazgeçilmez olan salgıları da olumlu yönde etkiler. Safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.
KAYNAK : www.kabiz.gen.tr/
Etiketler:
Share
post_views_counu Kez Görüntülendi.
barbi oyunları